A női dimenzió - - III. évfolyam 4. szám
Szabó Pál: „Bátor vagyok figyelmeztetni a tisztelt házat …” Gróf Széchenyi István alakja a 19. század második felének országgyűlésében (1861–1884)
Absztrakt
A címben jelzett rövid idézettel György Endre közlekedési bizottsági előadó kezdte meg felszólalását, amely 1880. április 19-én a képviselőházban hangzott fel, és amely szépen összegezte azt a megkérdőjelezhetetlen, imperatív szerepet, amelyet a halott Széchenyi tevékenysége, politikai éleslátása és szellemisége folyamatosan képviselt a dualizmus kori országgyűlési képviselőkben, miniszterekben. Született már kötet a Nemzeti Kaszinóban tartott serlegbeszédek feldolgozásával, amely a Széchenyi-hatástörténet fontos részét mutatta be.[1] Jelen tanulmányom azonban gróf Széchenyi István magyar országgyűlésre gyakorolt politikai hatásának meghatározó aspektusát mutatja be a 19. század második felében, képviselők és főrendiházi követek beszédeinek felhasználásával.[2]
[1] Dr. Tanka László: Széchenyi emlékezete – Serlegbeszédek a nemzeti kaszinóban. 1864–1944. Akadémiai Kiadó, Budapest 2010.
[2] A szerző történész, a KNRF tudományos munkatársa. Egy közel tízéves adósságomat rovom most le. Előadásomat először 2016 áprilisában, Nagycenken az Országos Széchenyi Kör éves konferenciáján tartottam meg, és jelen tanulmányom annak szerkesztett formája.