Magyarország – Mária országa
Projektvezetők:
Dr. J. Újváry Zsuzsanna történész – Dr. Major Gyöngyi közgazdász
A XX. századtól gyorsuló ütemben globalizálódó kultúrában a nőiség valós társadalmi szerepével, illetve ennek a társadalmi tudatban való leképződésével lényegbevágó bajok vannak. Mi a Kortárs Női Reflexiók Fórumában úgy látjuk, hogy a gazdaságitól az identitásig vezető, és egyre súlyosabban kiéleződő, káoszpont felé mozgó egyensúlytalansági problémák gyökere a nőiséghez vezethető vissza. A megoldást azonban semmiféleképpen sem a jogegyenlőségben, és nem a maszkulinitással való szembenállásban keressük. Az okok sokkal mélyebbre vezetnek, mintsem a megoldás ilyen egyszerű felszíni kezeléssel elintézhető lehetne. Mi a magyar kultúrában szocializálódhattunk – és mivel ezt a kultúrát késéssel kezdte el bomlasztani az az eszmény, amely a nyugatabbra települt kultúrákat már a megsemmisülés szélére juttatta –, az uralkodói hagyomány és a néphagyomány máig fennmaradt, sok esetben még mindig eleven nyomain, mi könnyebben tehetünk megkülönböztetéseket a nőiség eredeti, funkcionális társadalmi szerveződése, és a mai, egyensúlyát vesztett társadalmi szerveződés között.
Nem valamiféle ősi, vagy ősinek tartott állapot restaurációs szándékáról van itt szó, hanem a jövő víziójának reális felépítéséhez elengedhetetlen kulturális örökség megértéséről.
És mi egy kincsesbányán ülünk. A magyar kultúrában hagyományos nőtisztelet, a Regnum Marianum eszméje, a középkori magyar jogrendben a nőkre vonatkozó joggyakorlat, a Boldogasszony-kultusz, Szent István ország-felajánlása, vissza egészen Emese álmáig olyan egyenes vonalat alkotnak a múltba, amely a társadalmi tudatban a jelenlegihez képest egészen más nőképről üzen a mának.
Első pillantásra is egyértelmű, hogy a nőmozgalmak kiindulási pontja – a jogsérelem – ebben a szemléleti foglalatban nemcsak értelmezhetetlen, hanem kifejezetten félrevezető is. Itt ugyanis nem a férfijogok, férfi önmegvalósítási lehetőség kiköveteléséről van szó, sokkal inkább a természeti rendet értő funkciószétválasztás érhető tetten, ami a harmonikus együttműködés alapja. Ez pedig erős minta az egyensúlyát vesztett mának, és éppen ezért tartjuk felettébb fontosnak kultúrtörténeti, vallástörténeti, akár régészeti-archeológiai alapon tudományos kutatás tárgyává tenni Mária országát.
Videófelvétel az előadásokról: hamarosan